Reklama

Patryk i Ded

Patryk i Ded

05.03.2017
Czyta się kilka minut
Data wydania jeszcze zeszłoroczna, trudno jednak tej książki nie odnotować. Chodzi przecież o korespondencję dwóch ludzi wybitnych i pięknych, a przy tym bliskich „Tygodnikowi”.
4

48 lat wymiany listów, ale znajomość, która rychło przerodziła się w przyjaźń – dłuższa. Zbigniew Herbert, urodzony w 1924 r. we Lwowie, i młodszy od niego o dwa lata Tadeusz Chrzanowski poznali się tuż po wojnie w krakowskiej Akademii Handlowej, w której obaj studiowali. Obaj szybko znaleźli się w kręgu „Tygodnika Powszechnego”, Herbert miał nawet w 1953 r. objąć stanowisko sekretarza redakcji „TP”, ale śmierć Stalina i odmowa publikacji odredakcyjnego hołdu dla generalissimusa spowodowały zawieszenie pisma, a następnie jego zamknięcie i przekazanie ekipie Paxu.

Mamy więc u początku tej korespondencji dwudziestoparolatków próbujących swoich sił w literaturze, zafascynowanych też sztuką. Patryk (tak często podpisuje się Herbert) i Ded (jak Chrzanowskiego nazywali przyjaciele) piszą wtedy zarówno wiersze, jak i opowiadania, wymieniają się nimi i wzajemnie oceniają. Niektóre...

2846

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]