Reklama

"Dymy stosu"

"Dymy stosu"

15.05.2005
Czyta się kilka minut
Ta korespondencja, której całość ukaże się w najbliższych tygodniach nakładem Wydawnictwa a5, obejmuje ponad półwiecze. Rozpoczyna ją list do redakcji Tygodnika Powszechnego wysłany w 1947 roku przez początkującego poetę (nb. redakcja listu nie wydrukowała), zamykają przejmujące listy ostatnie, które Zbigniew Herbert i Jerzy Turowicz wymienili w 1998 roku, obaj świadomi bliskiej śmierci.
Zbigniew Herbert
C

Co najbardziej zdumiewające: niewiele tutaj luk, choć oczywiście zdarzają się dłuższe przerwy spowodowane zwykle podróżami. Arkusze kruchego, pożółkłego papieru, czasem - starannie dobierane widokówki czy reprodukcje dzieł sztuki, pieczołowicie przechowane przez obu przyjaciół, zawierają mnóstwo szczegółów dotyczących nie tylko historii ich znajomości, ale też spraw toczących się wokół: w “Tygodniku", w Polsce, w świecie. Odnajdujemy w nich klimat czasu, przeszłe emocje, nadzieje, dramaty.

W “TP" (nr 44/2004) opublikowaliśmy już blok listów z roku 1953, roku, w którym “Tygodnik" został po śmierci Stalina zamknięty przez władze komunistyczne. Dziś - dwa kolejne epizody tej historii. Najpierw - rok 1956, rok odwilży, gdy ukazuje się wreszcie debiutancka książka blisko 32-letniego już Zbigniewa Herberta, a “Tygodnik" wraca do prawowitych właścicieli. Później -...

18260

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]