Reklama

Ładowanie...

Pasjonatka w spódniczce mini

04.05.2013
Czyta się kilka minut
Jeszcze niedawno brylowała w gejowskich klubach, teraz stoi na czele protestów przeciw małżeństwom homoseksualnym. Kim jest Frigide Barjot – satyryczką, skandalistką czy katolicką aktywistką w stroju zbuntowanej nastolatki?
Frigide Barjot na ulicach Paryża w kilka godzin po ogłoszeniu legalizacji małżeństw gejowskich. 17 kwietnia 2013 r. Fot. Jacques Demarthon / EAST NEWS
P

Paryż, wtorek, 23 kwietnia. „Po 136 godzinach i 46 minutach debat ustawa o małżeństwach tej samej płci została przyjęta” – obwieszcza, nie kryjąc radości, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, socjalista Claude Bartolone. Przerywa mu owacja na stojąco w ławach lewicy. Francja dołącza do krajów legalizujących małżeństwa par tej samej płci; zezwala także na adopcję dzieci przez homoseksualistów. Przygnębiona porażką prawica w milczeniu opuszcza salę.
Chwilę później z parlamentu wolnym krokiem wychodzi 50-letnia blondynka w czarnej skórzanej kurtce i różowym szaliku. Od razu dopadają ją reporterzy i kamerzyści, prosząc o komentarz do głosowania. Jednocześnie z tłumu przed budynkiem Zgromadzenia słychać gwizdy i wyzwiska: „Homofobka!”, „Frigide facho!” („Frigide faszystka”), „Clown!”. Ktoś zaczyna kobietę szarpać. Ta w końcu oddala się, żegnana złorzeczeniami niechętnego...

11250

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]