Reklama

Ładowanie...

Dwie manify

21.01.2013
Czyta się kilka minut
Chrześcijanie, muzułmanie, Żydzi, wierzący i niewierzący, progresiści i konserwatyści, także homoseksualiści, manifestowali 13 stycznia na ulicach Paryża w obronie naturalnej rodziny złożonej z ojca, matki i dzieci.
P

Paryską manifestację porównuje się z protestem z roku 1984 przeciw zniesieniu szkolnictwa prywatnego. W tamtej uczestniczyło 85 tys. osób. Sytuacja jednak była całkiem inna. Wtedy prowadzono rozmowy – jak wspomina ówczesny Sekretarz Konferencji Episkopatu Francji, emerytowany arcybiskup Lille, Gérard Defois – z przedstawicielami Kościoła. W przypadku podjęcia prac nad ustawą o małżeństwach homoseksualistów („Małżeństwo dla wszystkich”) Episkopat został postawiony wobec faktu dokonanego.

Biskupi dołożyli wszelkich starań, by nie była to manifestacja religijna, a już szczególnie kościelna, katolicka. Organizowali ją ludzie świeccy, a w pochodzie biskupi (z wyjątkami) nie maszerowali. Arcybiskup Paryża kard. André Vingt-Trois, idąc w ślady swego poprzednika kardynała Lustigera, spotkał manifestantów w Denfert-Rochereau, by „wyrazić swoje wsparcie, zachętę dla...

5037

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]