Reklama

Francja: „Mariage pour tous”

Francja: „Mariage pour tous”

18.02.2013
Czyta się kilka minut
Takiej manifestacji Paryż nie widział od lat: w niedzielę 13 stycznia na Pola Marsowe przyszło kilkaset tysięcy Francuzów, może nawet milion.
Protest przeciw małżeństwom homoseksualnym; Paryż, 13 stycznia 2013 r. Fot. Valery Hache / AFP / EAST NEWS
P

Przybyli, aby zaprotestować przeciw planom lewicowego prezydenta François Hollande’a, który postanowił, że jedną z pierwszych obietnic wyborczych, jakie zrealizuje, będzie ustawa zwana „mariage pour tous” (małżeństwo dla wszystkich). Wielu demonstrantów przyjechało z prowincji; przywiozło ich 900 autobusów i specjalne pociągi. Protestowali nie tylko katolicy (choć było ich najwięcej), ale też muzułmanie i żydzi.
Paryska manifestacja była – chwilowym – punktem kulminacyjnym sporu, który podzielił społeczeństwo i wyzwolił ogromne emocje. „W dyskusji tej stoją – ponownie – naprzeciw siebie Francja świecka, jakobińska i tendencyjnie antyklerykalna oraz Francja konserwatywno-katolicka” – pisał szwajcarski komentator z „Neue Zürcher Zeitung”. W istocie, projekt „mariage pour tous” zmobilizował francuski Kościół, który dotąd występował wstrzemięźliwie w debatach publicznych. Teraz...

3527

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]