Reklama

Pasja wiary

Pasja wiary

24.11.2009
Czyta się kilka minut
W żadnym momencie dziejów nie toczono tak wielu sporów teologicznych, jak w ostatnim półwieczu, a zwłaszcza - w ostatniej dekadzie. Dokąd zmierza Kościół?
W

W Polsce teologia zdaje się być w swoistej hibernacji. Ale na świecie aż huczy od sporów - wystarczy sięgnąć do doktrynalnych i dyscyplinarnych dokumentów Watykanu, które uspokajają, prostują, ostrzegają. Problem w tym, że kongregacje często dolewają oliwy do ognia, stając się stronami w sporach. Ba, w trzecie tysiąclecie teologia weszła wielkim, pasjonującym i ostrym sporem kardynałów Kurii Rzymskiej Waltera Kaspera i Josepha Ratzingera. Wielu domagało się wyciszenia debaty, mając ją za gorszącą. Ludzie Kurii, mówiono, winni zawsze przemawiać jednym głosem. Kard. Kasper tłumaczył w 2002 r.: "Nie uważam, aby napięcia [w Kościele] były czymś złym. Wszędzie tam, gdzie jest życie, pojawiają się napięcia, a gdzie ich nie ma, tam pojawia się śmierć".

Teologiczny pojedynek "Kasper kontra Ratzinger" skupił się na pytaniu, czy wizja Kościoła promowana w Watykanie...

9106

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]