Reklama

Papież w Granatowych Górach

Papież w Granatowych Górach

21.11.2004
Czyta się kilka minut
W Granatowych Górach wiadomość o potajemnym przyjeździe Ojca Świętego - na narty, a może i na emeryturę - wywołuje poruszenie porównywalne z ogłoszeniem, że nazajutrz wszyscy staną przed obliczem Pana na sądzie ostatecznym. Genialna figura literacka Jerzego Pilcha otwiera spektakl jak trzęsienie ziemi, tyle że potem napięcie niestety nie rośnie.
O

Obecność Jana Pawła II w naszej codzienności jest bardzo silna, nawet gdy na co dzień sobie tego nie uświadamiamy. Przybiera oczywiście różne oblicza: od analitycznego rozważania nauk Papieża po ludową dewocję. Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że gdy Papież umrze, Polska przejdzie przez kolejny ostry zakręt etyczny. Jego istnienie, nawet oddalone, jest jednym z ostatnich gwarantów naszej tożsamości i zredukowanej przyzwoitości. Pierwszy Jan Klata w “Uśmiechu grejpruta" poruszył temat śmierci Papieża. Ale w jego sztuce z wydarzeniem tym skonfrontowano medialne hieny czyhające w Watykanie na ostatnie tchnienie Ojca Świętego. Pilch w napisanej na specjalne zamówienie Teatru Narodowego (chwała teatrowi za to!) sztuce “Narty Ojca Świętego" stawia wobec możliwości śmierci Papieża całą mikrospołeczność Granatowych Gór.

Nie wiem, czy Granatowe Góry to Polska....

7325

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]