Reklama

Rewizor na opak

Rewizor na opak

06.02.2007
Czyta się kilka minut
Mądry spektakl Piotra Cieplaka z satyrycznym zacięciem i wyrozumiałością portretuje polski katolicyzm i przenikliwie ukazuje, jak mit Jana Pawła II funkcjonuje dziś w zbiorowej świadomości.
Janusz Gajos jako ksiądz Kubala
Z

Zaczyna się jak u Gogola: w Granatowych Górach wybucha sensacyjna wiadomość, że oto Jan Paweł II udaje się na emeryturę i przeprowadza do miasteczka, gdzie w młodości jeździł na nartach. Wieść ta zrazu wywołuje popłoch (koniec beztroskiego pijaństwa) i mobilizuje przedsiębiorczość (liczne pomysły, jak zarobić na sławie niezwykłego mieszkańca). Potem jednak - choć krętą i wyboistą drogą - prowadzi grzesznych bohaterów sztuki do autentycznej poprawy, aktywuje ukryte głęboko w ich duszach wrażliwość i dobro.

Spektakl jest przeniesieniem przedstawienia, którego premiera odbyła się w Teatrze Narodowym w 2004 roku. Sztuka Jerzego Pilcha to udana próba przełożenia skomplikowanych problemów na groteskową przypowieść z podwójnym dnem. Z pozoru to baśń o szczęśliwym zakończeniu: w finale wszyscy bohaterowie okazują się lepsi, niż mogłoby się wydawać; w szerszej...

2164

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]