Reklama

Papież po papieżu

Papież po papieżu

11.02.2013
Czyta się kilka minut
Istnieje ryzyko, że decyzja o rezygnacji Benedykta XVI przyćmi ocenę całego pontyfikatu.
R

Rezygnacja Benedykta XVI to wydarzenie bez precedensu w najnowszych dziejach Kościoła. U schyłku pontyfikatu Pawła VI toczyły się wprawdzie dyskusje, czy papież, ze względu na słabnące siły, nie powinien ustąpić z urzędu. Wtedy zwyciężyło jednak przekonanie, że byłoby to niedobre – rezygnacja postawiłaby bowiem w niekomfortowym położeniu następców papieża. Każde pogorszenie stanu zdrowia mogłoby skutkować presją i nowymi pytaniami: czy i kiedy należy ustąpić? Przypomnijmy Jana Pawła II: były okresy, kiedy jego zdrowie się pogarszało, a potem papież wracał do poprzedniej aktywności. Dodatkowego kontekstu sprawie nadaje informacja, że kard. Joseph Ratzinger należał do tych, którzy podczas poprzedniego pontyfikatu uważali, że takiego precedensu nie należy czynić.
Jako papież podjął jednak taką decyzję. Musiał to być efekt nieprawdopodobnej walki, którą stoczył we własnym sumieniu...

3311

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]