Reklama

Pocztówki ze skansenu

Pocztówki ze skansenu

04.12.2016
Czyta się kilka minut
Jest na Kubie miejsce, gdzie zrealizowano ideę równości. To sieć lodziarni Coppelia: tu każdego stać na odrobinę szczęścia dla dzieci. A co poza tym dzieje się na wyspie, której dyktator właśnie umarł?
Ulica w Hawanie, 23 listopada 2016 r. Fot. Alvaro Fuente / NURPHOTO / GETTY IMAGES
W

W Hawanie jest fasada i są kulisy. Przybysz najpierw zobaczy fasadę. A czasem, jeśli nie ma ochoty wejść dalej, tylko fasadę.

Tutaj, w odrestaurowanych okolicach barokowej katedry św. Krzysztofa – jednej z najstarszych świątyń chrześcijańskich obu Ameryk – przy eleganckich stolikach, okrytych koronkowymi obrusami, siedzą dziś głównie Kanadyjczycy i Niemcy. W oczekiwaniu na posiłek sączą zimne mojito i próbują palić cygara, kupione chwilę wcześniej w słynnej manufakturze Cohiba.
Z głośników rozbrzmiewa tu rozsławiona na całym świecie kubańska pieśń o wieśniaczce z Guantanamo. Uliczni sprzedawcy oferują wymianę banknotów o nominale trzy peso z podobizną Che Guevary. Kubanki z mocnym makijażem, przebrane w narodowe stroje, zapraszają do wspólnego zdjęcia.

Stara Hawana wygląda tutaj dokładnie tak, jak prezentują ją foldery biur podróży. Jest czysta i zamożna – taka,...

16770

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]