Reklama

Papież i kardynał: spór o maltańczyków

Papież i kardynał: spór o maltańczyków

23.01.2017
Czyta się kilka minut
Stolica Apostolska „sprzeciwia się wszelkim próbom dyskredytowania” członków papieskiej komisji powołanej do rozwiązania kryzysu w Zakonie Maltańskim – głosi komunikat Biura Prasowego Watykanu z 17 stycznia.
K

Konflikt we władzach najdłużej istniejącego zakonu rycerskiego, znanego dziś zwłaszcza z działalności charytatywnej, przybiera nowe oblicze.

Na początku grudnia 2016 r. wielki mistrz Zakonu Matthew Festing wezwał wielkiego kanclerza Albrechta von Boeselagera do dobrowolnego złożenia urzędu, a gdy ten odmówił, podjął decyzję o wszczęciu procedury wydalenia go z zakonu. Powodem miało być zbyt liberalne podejście Boeselagera do kwestii moralnych, a dokładnie zgoda na dystrybucję prezerwatyw podczas akcji organizowanych przez kawalerów maltańskich w Birmie. Oskarżony tłumaczył, że była to inicjatywa lokalnych organizacji walczących z epidemią AIDS, a on – gdy tylko się dowiedział – wstrzymał wszystkie wykorzystywane w tym celu projekty maltańskie.

Prawdopodobnie opinia publiczna w ogóle nie zainteresowałaby się tą sprawą, uznając ją za wewnętrzne rozgrywki, gdyby nie zaangażowanie w konflikt dwóch wybitnych oponentów: papieża Franciszka i kard. Raymonda Burke’a, który pełni funkcję patrona Zakonu Maltańskiego. Jak się okazało, to Burke był inicjatorem nagonki na Albrechta Boeselagera, powołując się przy tym na swoją rozmowę z papieżem i jego rzekome domaganie się dymisji wielkiego kanclerza. Na te insynuacje zareagował kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, tłumacząc, że papież nigdy nie domagał się niczyjej dymisji, a jedynie prosił o podjęcie dialogu i wyjaśnienie wątpliwości co do działań niezgodnych z nauczaniem Kościoła. W tym właśnie celu Franciszek powołał komisję, której kompetencji Zakon Maltański nie chce jednak uznać, twierdząc, że narusza ona zagwarantowaną mu prawem i tradycją suwerenność. Spór kompetencyjny nieoczekiwanie nabrał cech kryzysu wiarygodności: albo Sekretariat Stanu, albo kard. Burke mijają się z prawdą.

Zakon Maltański (którego pełna nazwa brzmi Suwerenny Rycerski Zakon Świętego Jana Jerozolimskiego Szpitalników zwany Rodyjskim i Maltańskim) jest niezawisłym podmiotem prawa międzynarodowego, utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze 102 krajami, zachowując neutralność i apolityczność, dzięki czemu często proszony jest o podjęcie mediacji w konfliktach między państwami. W sprawach związanych z religią podporządkowany jest jednak (na mocy wyroku Trybunału Kardynalskiego z 1953 r.) Stolicy Apostolskiej, do której może się zwracać bezpośrednio poprzez Sekretariat Stanu, z pominięciem Kongregacji ds. Zakonów. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]