Reklama

Panelaki

Panelaki

18.11.2013
Czyta się kilka minut
Kilkanaście lat temu szukałam mieszkania w Pradze.
P

Pośrednik zachwalał lokal jako przestronny i dobrze położony, bo przy linii metra. No i „z widokiem z okna na morze zieleni”. Okazało się, że mieszkanie na ostatnim piętrze wieżowca z wielkiej płyty było rzeczywiście przy metrze, gdzieś na końcu linii C, w Jižním Městie (czyli Południowym Mieście). – Gdzie ta zieleń? – zapytałam przytłoczona blokami. – A, wyjdzie pani na balkon i tam, o tam, widać zieleń... – wyjaśnił uroczo agent, wskazując lasy majaczące na horyzoncie, za morzem betonu. To był właśnie „panelak”, czyli blok z wielkiej płyty.
Jižní Město jest największym w Pradze osiedlem panelaków. Mieszka tu sto tysięcy ludzi. Powstało w latach 70. XX wieku, z tego samego powodu jak wszystkie osiedla wielkiej płyty: ludzie potrzebowali mieszkań i to był sposób, by dostarczyć im ich dużo, szybko i tanio.
Dziś takich bloków w Czechach i na Słowacji są tysiące. Mieszka w...

2526

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]