Reklama

Pamięć

Pamięć

22.06.2010
Czyta się kilka minut
Podczas drugiej fali powodziowej słyszałam - nie mogę sobie przypomnieć, czy w telewizji, czy w radia - rozmowę z hydrologami.
J

Jeden z nich mówił o ciekawym zjawisku: o powodziowym powrocie niektórych rzek do swoich dawnych łożysk. Całkowicie już zmienionych, wysuszonych i zabudowanych od wielu dziesięcioleci. Nazwał to "pamięcią rzek".

Ogromnie mi się to określenie podobało. Przyszła mi zaraz do głowy "pamięć wiatru" w odniesieniu do passatów i monsunów czy "pamięć chłodu", pojawiającą się u nas niemal co roku w połowie maja, w dniach Trzech Ogrodników i Zimnej Zofii. A potem pomyślałam, że można by to jeszcze rozszerzyć. Może pola pamiętają bitwy, które na nich stoczono, drogi - przemarsze wojsk, a zakręty - tych wszystkich, co na nich zginęli w wypadkach samochodowych. Kto wie - przecież my tak mało wiemy o otaczającym nas świecie...

Na przykład o bobrach

O tych dziwnych istotkach, genialnych architektach, nad którymi zawisł...

2330

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]