Reklama

Owoc tak podły

Owoc tak podły

22.10.2018
Czyta się kilka minut
„Tutejsi mieszkańcy, skoro tylko miesiąc zwany przez kroniki przodków paździercem roztoczy nad miastem wilgotny całun, zakładają maski.
JOANNA TKACZUK / ADOBESTOCK
W

W wieczory, które skromny dobrobyt pozwala im spędzać z dala od warsztatów i kramów, krążą jak duchy po lesie wyrosłym na miejscu dawnych murów. Zburzono je jeszcze za poprzedniej dynastii, bowiem dawno żaden wróg z zewnątrz nie czyha na złoto tutejszych świątyń, a zagłady idącej od środka nic już nie zdoła powstrzymać. Dlatego zresztą ów mądry cesarz z poprzedniego stulecia uznał, że jedyne, czym może się zasłużyć dla swojej byłej stolicy, to pierścień drzew, dostojna rama dla ostatnich pokoleń w ich czekaniu na nieubłagany koniec. Czy maski, jakie przywdziewają, mają uchronić ich podczas przechadzki przed melancholią wejrzeń sąsiada, czy też zapobiec rozmowom, w ich krańcowym położeniu wszak zupełnie zbędnym? – tego przybysz nie rozezna, bowiem nikt z tych pół-ludzi pół-widm nie jest skory do zwierzeń”.

Ten urywek relacji z drugiego tomu „Miast niewidzialnych” Itala Calvino...

5626

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]