Reklama

Owdowiała królowa nie abdykuje

Owdowiała królowa nie abdykuje

12.04.2021
Czyta się kilka minut
Zbrzydzony nieco przez popularny serial „The Crown” obraz Filipa, od 1947 r. męża księżniczki, a potem królowej Elżbiety II, łagodzą pośmiertne wspomnienia.
YUI MOK / AFP / EAST NEWS
W

W odniesieniu do książąt lepiej uważać ze słowem „poświęcenie”, ale on faktycznie nie miał łatwego startu. Odejście matki do klasztoru, wygnanie z Grecji, zmiana tożsamości – gdyby tylko nie metka uprzywilejowanego arystokraty, wiele jego przywar tłumaczylibyśmy jak nasze, traumami dzieciństwa.

Trumnę z ciałem przewiezie na miejsce pochówku land rover. W maszynach – także samolotach i okrętach Royal Navy, w której służył od II wojny światowej – czuł się najlepiej. Najmniej wiadomo o najważniejszej, także państwowej roli księcia Filipa: powiernika królowej. Ale nawet pozbawiona najbliższego, Elżbieta II nie ma w planach abdykacji. Pierwszy w historii brytyjskiej monarchii i od prawie stulecia w Europie Platynowy Jubileusz – 70. rocznica wstąpienia na tron – planowany jest dla niej na niedzielę 6 lutego 2022 r. ©℗


CZYTAJ TAKŻE

TRENING CZYNI KRÓLOWĄ: Rano po brexicie mgła nad Kanałem znów zasłoni Brytyjczykom kontynent. Świat się jednak nie skończy, bo wciąż panować będzie ona >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Poza sentymentalnymi nekrologami i kondolencjami pojawiają się trzeźwe analizy. "Spekulacje jakoby śmierć Filipa miała doprowadzić do abdykacji są mało prawdopodobne, twierdzą eksperci od spraw królewskich. «Jednym z głównych powodów, dla których królowa absolutnie nie będzie abdykować, jest to, że w przeciwieństwie do innych europejskich monarchów, jest namaszczoną królową» - powiedział Guardianowi historyk monarchii Hugo Vickers, odnosząc się do paktu, który zawarła z Bogiem podczas koronacji. «A jeśli jesteś namaszczoną królową, to nie abdykujesz»". As simple as that.

Ostatnio abdykuja nawet papieze, wiec dlaczego tak sędziwa królowa miałaby sie przed tym wzdragać? Przyznam w ramach osobistych ploteczek, ze byłam fanka ksiecia Filipa. Zawsze był dla mnie wzorem mężczyzny zabójczo przystojnego i eleganckiego. To swiat, który własnie odchodzi. Wystarczy spojrzeć na ksiecia Walii, nie mówiac o jego synach... O kandydatach spoza UK nawet nie wspomne
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]