Reklama

Owce

Owce

06.02.2007
Czyta się kilka minut
Przeżyliśmy ciężką próbę. Podkreślam - my, bo wiele mówiło się ostatnio o pasterzach, a bardzo mało o owcach. A tymczasem - począwszy od wydarzeń poprzedzających i związanych z ingresem, poprzez zgorszenie w czasie Mszy świętej, aż po ocenzurowanie w niektórych kościołach listu Episkopatu w niedzielę 14 stycznia (ja też usłyszałam go w wersji skróconej i "złagodzonej") - to właśnie owce przeżyły wielki zamęt. Reakcje były bardzo różne: ból, niemożność zrozumienia, gniew, wielki smutek, ekscytacja albo - co może najgorsze - zobojętnienie.
T

Teraz każdy musi się z tym uporać sam. Jednemu się uda, innemu nie.

Hańba

Hańba to było słowo straszne. Wydarzenie określone tym mianem nie dawało się wymazać z Historii, a człowiek biorący w tym udział trwale pozostawał w złej pamięci.

Dziś jesteśmy świadkami degradacji słowa. Używają go niefrasobliwie politycy, publicyści, przygodni demonstranci i pacjenci czekający w poczekalni lekarskiej. Prym wiedzie najjaśniejszy parlament, który odmienia to słowo we wszystkich przypadkach - hańba, haniebny, hańbiący, pohańbiony...

To słowo było kiedyś ciężkie jak duża bryła skały. Dziś jest leciutkie i równie obrzydliwe jak te białe foliowe torebki, które wiatr unosi w górę za każdym podmuchem i oszpeca nimi miasto.

O klimacie

Chyba już nieodwołalnie...

1588

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]