Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Otwieramy się na Europę

Otwieramy się na Europę

04.10.2011
Czyta się kilka minut
W procesie rosyjskiej modernizacji ważna jest współpraca z Unią Europejską
P

Prezydent Dmitrij Miedwiediew w wielu publicznych wystąpieniach podkreśla konieczność modernizacji. Jest on autorem tego projektu, wierzy w niego i wie, że dla Rosji nie ma innej drogi.

Doświadczenia transformacyjne Europy Środkowej, w tym Polski, są ważne dla Rosji. Przed naszym krajem stoi konieczność reform - gospodarczych, politycznych, technologicznych - które w Europie Środkowej już się dokonały, albo się dokonują. Teraz przyglądamy się, jak przebiegała transformacja środkowoeuropejska, i zastanawiamy się, z których doświadczeń możemy skorzystać, bo przecież reform nie można sztucznie "przeszczepić".

Pomiędzy Europą Środkową a Rosją istnieje bowiem wiele różnic, i czasy są też już inne. Rosja jest ogromnym, różnorodnym krajem posiadającym swoją specyfikę, ale nawet taki kraj, a może przede wszystkim taki kraj, potrzebuje się zmieniać. Modernizacja powinna rozpocząć się od reform politycznych, bo dziś polityka jest najpoważniejszą przeszkodą stojącą jej na drodze: musi nastąpić pewna ewolucja myślenia, potrzebujemy poważnej reformy politycznej.

Potem będą możliwe zmiany w sferze gospodarki oraz wprowadzanie nowych technologii. Proces modernizacji będzie trudny i długotrwały, ale ważne, że już się rozpoczął. I ważna w nim będzie także współpraca z Europą, bo nie możemy stać się krajem europejskim nie otwierając się na Europę.

Prof. Władimir Baranowski jest zastępcą dyrektora w Instytucie Gospodarki Światowej i Spraw Międzynarodowych. Jest profesorem w Instytucie Spraw Międzynarodowych MSZ Rosji (MGIMO). Specjalizuje się w problematyce polityki międzynarodowej i gospodarki.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]