Reklama

Otrzymali imię i grób

Otrzymali imię i grób

09.10.2018
Czyta się kilka minut
Nazwiska 21 żołnierzy wojennego i powojennego podziemia, których szczątki udało się odnaleźć w różnych miejscach Polski oraz zidentyfikować, ogłosił w minionym tygodniu IPN.
IPN
O

Ojca nie znam. Miałam sześć tygodni, jak został aresztowany. Podczas rewizji wszystkie jego zdjęcia zostały zabrane i [nawet] tej fotografii nie widziałam nigdy w życiu” – mówiła Maria Leśnikowska-Pietrasik, córka porucznika AK Tadeusza Leśnikowskiego, na uroczystości w Pałacu Prezydenckim, gdzie rodziny (te, do których udało się dotrzeć) otrzymały tzw. noty identyfikacyjne. Jej ojciec (na zdjęciu), rocznik 1916, walczył w kampanii 1939 r. i potem w AK. Aresztowany w 1949 r. pod fałszywym zarzutem szpiegostwa i skazany na śmierć, został zabity w 1950 r. w więzieniu mokotowskim. Szczątki znaleziono podczas ekshumacji na Łączce na Powązkach. Córka wspominała, że wcześniej jej matka latami szukała na własną rękę grobu męża.

Dziś wiadomo, że takich miejsc jak Łączka są setki. W tym roku Biuro Poszukiwań i Identyfikacji (struktura powstała kilka lat temu w IPN) pracowało w kilkudziesięciu miejscach w Polsce i na Litwie. Szukano też nadal na Łączce i dziedzińcu więzienia na ul. Rakowieckiej – szef Biura prof. Krzysztof Szwagrzyk wierzy, że w jednym z tych miejsc spoczywa legendarny rotmistrz Witold Pilecki. ©℗

Czytaj także: Nasza ludzka powinność - rozmowa "Tygodnika" z Krzysztofem Szwagrzykiem

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, kierownik działów Świat i Historia. Ur. 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]