Reklama

Oszczędności poniżej zera

Oszczędności poniżej zera

25.01.2021
Czyta się kilka minut
T

Tak, dopuszczam obniżenie stóp, tak, dopuszczam stopy ujemne, które – przypomnę – są w całej strefie euro” – przyznał szef NBP Adam Glapiński podczas ostatniej konferencji prasowej.

Prezes zastrzegł, że bank centralny przeprowadził analizę skutków ewentualnej obniżki stóp poniżej zera. Jego zdaniem mogłoby do niej dojść w przypadku „radykalnego pogorszenia ogólnej sytuacji gospodarki”. Biorąc pod uwagę prognozy ekonomistów, którzy spodziewają się raczej poprawy koniunktury na skutek zdejmowania obostrzeń sanitarnych (jeśli przyspieszy program szczepień), ryzyko ujemnych stóp procentowych w polskiej gospodarce nie jest dziś wysokie. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, co mogłyby one oznaczać.

Po pierwsze – jeszcze szybciej topniejące oszczędności w bankach. Przy obecnym poziomie bliskim zeru większość lokat nie daje zysków – rachityczne odsetki zjadają inflacja i...

1461

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Kilka tytułów z ostatniego kwartału. "Inflacja zjada oszczędności Polaków", "Pandemia Covid-19 obniżyła poziom oszczędności w Polsce i całej Europie" (treść jest mniej jednoznaczna, np. "Spadku oszczędności Polaków nie potwierdza poziom depozytów gospodarstw domowych w bankach"), "HRE: w grudniu 2020 r. rekord oszczędności Polaków" (w treści: "w naszych kieszeniach zostało najwięcej pieniędzy od co najmniej 1996 roku")... Czy w tej sytuacji można wysnuć sensowne wnioski bez wstępnego odniesienia się do wiarygodności i miarodajności danych? A red. Rabij nawet nie podaje źródeł. Dla klarowności przekazu?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]