Reklama

Ładowanie...

Organizm i mechanizm

29.07.2013
Czyta się kilka minut
Peter Carey: CHEMIA ŁEZ –

– 21 kwietnia 2010 i 20 czerwca 1854: te dwie daty stanowią początek dwóch opowieści. Opowieści, choć od razu powiązane ze sobą postacią głównej bohaterki, toczą się zrazu równolegle, by później wzajemnie się splątać. Ta druga staje się przy tym coraz wyraźniej komentującym lustrem pierwszej, czasem wręcz – choć dawno zamknięta – determinuje działania postaci współczesnych.
„Umarł, a mnie nikt nic nie powiedział” – mocne pierwsze zdanie otwiera historię Catherine, specjalistki od konserwacji starych zegarów pracującej w londyńskim Muzeum Swinburne. Umarłym jest jej starszy kolega z pracy, a zarazem kochanek od trzynastu lat. Matthew Tindall, którego zabił rozległy zawał serca, miał jednak rodzinę i swój związek z Catherine utrzymywał w tajemnicy. Catherine nie ma więc prawa do publicznej żałoby, nie pójdzie nawet na pogrzeb ukochanego, a swój ból przeżywać...

4275

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]