Operacja „Przybój”
Operacja „Przybój”

Gdyby nie okoliczności, gdyby nie ludzki dramat i cierpienie, można by powiedzieć, że było to wyjątkowe osiągnięcie logistyczne. W ciągu zaledwie trzech dni, między 25 a 28 marca 1949 r., w głąb Związku Sowieckiego wywieziono 90 tys. mieszkańców krajów bałtyckich, zajętych na nowo przez Armię Czerwoną. Głównie kobiety i dzieci. Zważywszy na to, że Estończyków było niespełna półtora miliona, Łotyszy niecałe dwa miliony, a Litwinów kilka milionów – była to liczba bardzo duża.
Dziś, 69 lat po tych wydarzeniach, wspomnienie o ofiarach deportacji wciąż jest obecne w polityce, sztuce i pamięci zbiorowej tych trzech narodów.
Cel: złamać opór
Bezpośrednim powodem wydania rozkazu o deportacji była chęć złamania oporu przeciw reformie rolnej i likwidacja prywatnych gospodarstw. Jednocześnie władze sowieckie chciały pozbawić zaplecza „leśnych braci” – tak nazywano...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]