Reklama

Sprawiedliwa w brunatnym Wrocławiu

Sprawiedliwa w brunatnym Wrocławiu

06.11.2017
Czyta się kilka minut
Była jednym z niewielu ewangelickich duchownych, którzy jawnie sprzeciwili się III Rzeszy. Broniąc żydowskich chrześcijan, Katharina Staritz zderzyła się z Gestapo – i z własnym Kościołem.
Katharina Staritz w roku 1925 EVANGELISCHES ZENTRALARCHIV BERLIN
B

Było to 10 dni po wydarzeniach nazwanych potem Kristallnacht, nocą kryształową, z powodu masy potłuczonego szkła z okien i wystaw sklepowych. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. w całych Niemczech zaczęła się seria skoordynowanych ataków na Żydów. W ciągu kilku następnych dni zginęło kilkaset osób, a 30 tys. zostało aresztowanych i trafiło do obozów koncentracyjnych. Naziści i ich pomocnicy zniszczyli ponad 1400 synagog i innych żydowskich instytucji. Niszczono też sklepy i mieszkania, a atakom towarzyszyły rabunki.

I oto 10 dni po nocy kryształowej we Wrocławiu odbywa się narada pastorów ewangelickich. W jej trakcie referat na temat najpilniejszych potrzeb Żydów – konwertytów na chrześcijaństwo – wygłasza 35-letnia Katharina Staritz, miejska wikariuszka. Jej przemówienie wywołuje konsternację i pełne rezerwy reakcje innych duchownych.

Ale Staritz, od lat...

14692

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]