Reklama

Oligarcha z Majdanu

Oligarcha z Majdanu

19.05.2014
Czyta się kilka minut
Ukraińskie wybory prawie na pewno wygra Petro Poroszenko, jeden z najbogatszych ludzi w kraju. Dla zwolenników elastyczny, przez niechętnych zwany politycznym kameleonem. Kim jest przyszły prezydent Ukrainy?
Petro Poroszenko Fot. Kenzo Tribouillard / AFP / EAST NEWS
M

Można by powiedzieć, że Petro Poroszenko nie jest ani z zachodu, ani ze wschodu Ukrainy. Urodził się w niewielkim Bołgradzie, w obwodzie odeskim. Wychował w Benderach, sennym mieście w mołdawskim Naddniestrzu. Studia skończył w prestiżowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie im. Szewczenki w Kijowie.
Kiedy w 1989 r. 24-letni Poroszenko kończy edukację, w Związku Sowieckim zaczynają się przemiany. Poluzowana kontrola państwa nad gospodarką sprawia, że tacy jak on – przedsiębiorczy, ambitni i nastawieni na sukces – otrzymują swą szansę.
Słodki biznes
Poroszenko zaczyna od drobnego doradztwa prawnego, by potem zająć się handlem ziarnami kakao. Sprowadza je z Belgii i Holandii i odsprzedaje firmom cukierniczym. Następnie wchodzi w rynek przypraw – gdy rozpada się ZSRR, on kupuje 4 proc. światowej produkcji czarnego pieprzu....

6542

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]