Reklama

Oleander znaczy trup

Oleander znaczy trup

08.07.2008
Czyta się kilka minut
Nie jest łatwo wyznać przed kamerą: "Zabiłam człowieka. To było dziecko".
Wojna oczami kobiet wygląda inaczej /fot. PLANETE
D

Dziewczęta służące w izraelskiej armii z imponującą odwagą próbują mierzyć się ze swym poczuciem winy. Niektóre z nich mówią powoli, dokładnie ważąc każde słowo. Być może są na środkach uspokajających. Jedna przyznała się nawet do alkoholowego uzależnienia. Inna nerwowo przypala papierosa. Jeszcze inna opowiada, jaką agresję budzi w niej histeryczny płacz własnego dziecka - echo spazmów arabskich maluchów, które na zawsze zostaną w jej pamięci.

Na ostatnim Krakowskim Festiwalu Filmowym pokazano ciekawy dokument "Flipping Out" ("Korba") Yoava Shamira, który opowiada o osobliwej modzie panującej wśród izraelskiej młodzieży. By odreagować traumy z okresu służby wojskowej, wyjeżdżają na długie miesiące do Indii i tam z miejsca wchodzą w narkotykowy trans. Bohaterki dokumentalnego filmu Tamar Yarom nie szukają tak ekstremalnej ucieczki. By uwolnić się od swoich...

3485

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]