Reklama

Oko nad Miastem

Oko nad Miastem

01.06.2009
Czyta się kilka minut
O charakterze jego pracy najlepiej świadczy czek sfotografowany przez Weegee’ego: "Dwa morderstwa: trzydzieści pięć dolarów".
F

Fotograf, nocny marek. Trochę maniak. Filmowa postać. Człowiek, który nie umiał utrzymać przy sobie żadnej kobiety. Tym wszystkim był po trochu Usher (czy też Asher) Fellig, na Ellis Island przemianowany na Arthura, który jeszcze później przybrał przydomek "Weegee" albo "Weegee the Famous", Sławny Weegee. Tak sygnował swoje zdjęcia, bo wszelka skromność była mu obca. Weegee, bo jego koledzy po fachu uważali, że jest obdarzony zdolnościami nadprzyrodzonymi, tak szybko pojawia się na miejscu wydarzeń - a modna była wówczas plansza do komunikacji z duchami, które odpowiadać mogły oui lub ja, i fotograf dokonał transkrypcji fonetycznej: ouija zamieniło się w Weegee. Był szybki, bo nie spał całymi nocami i miał w samochodzie policyjny odbiornik, dzięki któremu często dojeżdżał na miejsce wypadku jeszcze przed patrolem. The Famous, bo dzięki zdjęciom zyskał sławę. I był z niej...

6426

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]