Reklama

Okno z widokiem

Okno z widokiem

03.09.2013
Czyta się kilka minut
Pierwsze okno życia otwarto ledwie siedem lat temu w Krakowie, dziś dziesiątki podobnych są już rozsiane po całym kraju. To dobre czy złe rozwiązanie?
Siostra Józefina przy oknie życia. Zgromadzenie Sióstr Nazaretanek w Krakowie, marzec 2006 r. Fot. Grażyna Makara
D

Dzwonek. Siostra nazaretanka Józefina Gutkowska dobrze pamięta: gdy jego dźwięk rozbrzmiewał w domu przy ulicy Przybyszewskiego 39 w Krakowie, zakonnice zrywały się i biegły do pomieszczenia ulokowanego w przyziemiu, od strony sennej zwykle ulicy. I wszystkie, opowiada, z bijącym sercem i wypiekami na twarzy spoglądały w jedno miejsce: w niewielkie, ulokowane nieznacznie ponad chodnikiem okno. Właściwie nawet nie w okno – tylko w łóżeczko ustawione na szerokim, wewnętrznym parapecie.
Siostry sprawdzały, czy jest nadal puste, czy może leży w nim ktoś, dla kogo owo łóżeczko jest przeznaczone: dziecko.
ALARM, CZYLI RADOŚĆ
Okno przy ulicy Przybyszewskiego to oczywiście tzw. okno życia – miejsce, w którym matka może pozostawić swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. To pierwsze tego typu miejsce w Polsce – otwarto je 19 marca...

8831

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]