Reklama

Odzyskiwanie "Solidarności"

Odzyskiwanie "Solidarności"

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Kiedy przeżywaliśmy niezwykłą oktawę po śmierci Jana Pawła II, pewna dziennikarka zapytała mnie: Jak długo potrwa to święto?. Intonacja, z jaką wypowiedziała te słowa, sugerowała odpowiedź: święto wkrótce się skończy. Zareagowałem pytaniem na pytanie: A jak długo Pani chce?. Każde święto trwa tak długo, jak długo ludzie chcą być uświęceni. Podobnie może być ze świętem Solidarności.
Z

Znów - jak wtedy - możemy zapytać: co właściwie stało się w ostatnich dniach? W czym uczestniczyliśmy? Przychodzi mi do głowy tylko jedna formuła: odzyskiwanie “Solidarności". Odzyskaliśmy w tych dniach “Solidarność", odzyskaliśmy bezkrwawą rewolucję roku 1980 i wszystko, co po niej nastąpiło. Odbudowaliśmy w sobie dumę i nadzieję, związane z tym, co się wówczas stało. Odzyskaliśmy etyczną świadomość znaczenia tamtych wydarzeń. Nie będziemy już “przepraszać za »Solidarność«". Znów możemy podnieść głowy. Do naszej rozmowy o Polsce wracają słowa wygnane, które pochopnie uznaliśmy za zużyte.

Świadomość etyczna nie jest po prostu świadomością prawdy o danych wydarzeniach. Owszem: w tych dniach mówiło się wiele o bohaterach Lipca i Sierpnia ’80 i o tym, z kim i z czym musieli się wówczas zmierzyć. Dzięki temu m.in. lepiej rozumiemy, co stoi u źródła podziałów w...

7736

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]