Reklama

Odzyskiwanie "Solidarności"

Odzyskiwanie "Solidarności"

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Kiedy przeżywaliśmy niezwykłą oktawę po śmierci Jana Pawła II, pewna dziennikarka zapytała mnie: Jak długo potrwa to święto?. Intonacja, z jaką wypowiedziała te słowa, sugerowała odpowiedź: święto wkrótce się skończy. Zareagowałem pytaniem na pytanie: A jak długo Pani chce?. Każde święto trwa tak długo, jak długo ludzie chcą być uświęceni. Podobnie może być ze świętem Solidarności.
Z

Znów - jak wtedy - możemy zapytać: co właściwie stało się w ostatnich dniach? W czym uczestniczyliśmy? Przychodzi mi do głowy tylko jedna formuła: odzyskiwanie “Solidarności". Odzyskaliśmy w tych dniach “Solidarność", odzyskaliśmy bezkrwawą rewolucję roku 1980 i wszystko, co po niej nastąpiło. Odbudowaliśmy w sobie dumę i nadzieję, związane z tym, co się wówczas stało. Odzyskaliśmy etyczną świadomość znaczenia tamtych wydarzeń. Nie będziemy już “przepraszać za »Solidarność«". Znów możemy podnieść głowy. Do naszej rozmowy o Polsce wracają słowa wygnane, które pochopnie uznaliśmy za zużyte.

Świadomość etyczna nie jest po prostu świadomością prawdy o danych wydarzeniach. Owszem: w tych dniach mówiło się wiele o bohaterach Lipca i Sierpnia ’80 i o tym, z kim i z czym musieli się wówczas zmierzyć. Dzięki temu m.in. lepiej rozumiemy, co stoi u źródła podziałów w...

7736

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]