Reklama

Odszukać nadzieję

Odszukać nadzieję

13.10.2009
Czyta się kilka minut
Podeszła z tyłu i dotknęła się frędzli Jego płaszcza, a natychmiast ustał jej upływ krwi. Lecz Jezus zapytał: "Kto się mnie dotknął?". Łk 8, 44n
B

Być może pytanie Jezusa napełniło ją przerażeniem. Chciała bowiem niezauważona dotknąć dyskretnie skrawka Jego płaszcza. Jej dramatem była nie tylko choroba trwająca od dwunastu lat. Długotrwałe krwawienia stawiały ją na kulturowym marginesie tamtej społeczności. Według reguł Prawa, kobieta cierpiąca na krwotok była uważana za nieczystą. Rytualne zakazy traktowały ją bardzo ostro; w szczególności zakazywały jej dotykania innych osób.  Tymczasem dotknięcie frędzli płaszcza Jezusa stanowiło dla niej desperacki rzut na taśmę ostatniej nadziei. Sądziła, że wśród stłoczonej rzeszy nikt nie zauważy jej gestu. Zdrętwiała, gdy zabrzmiało Jezusowe pytanie. Upadła na twarz i z drżeniem opowiedziała o swym dramacie (Łk 8, 47). Odeszła uzdrowiona, a w drodze powrotnej towarzyszyły jej niosące pociechę słowa Jezusowe: "Twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju".

Tamten dramat...

1913

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]