Reklama

Odszkodowania od Kościoła za pedofilię są możliwe

Odszkodowania od Kościoła za pedofilię są możliwe

07.10.2013
Czyta się kilka minut
Rozpoczął się pierwszy w Polsce proces o odszkodowanie od Kościoła dla ofiary księdza pedofila. Marcin K. domaga się od kurii koszalińsko-kołobrzeskiej 200 tys. zł zadośćuczynienia.
Z

Zdaniem poszkodowanego, kuria, parafia i były proboszcz wiedzieli o tym, że dochodziło do przypadków molestowania seksualnego nieletnich, i nie zareagowali.
Sprawa odpowiedzialności finansowej Kościoła w takich przypadkach została poruszona przez dziennikarzy na konferencji prasowej zorganizowanej 27 września w Sekretariacie Episkopatu. Sekretarz episkopatu bp Wojciech Polak zacytował wówczas przygotowywane przez biskupów od dłuższego czasu dokumenty regulujące sposoby postępowania w przypadkach nadużyć seksualnych księży wobec nieletnich: „Odpowiedzialność karną oraz cywilną za tego rodzaju przestępstwa ponosi sprawca jako osoba fizyczna”. Na tej samej konferencji prasowej koordynator Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży o. Adam Żak dopowiedział, że jeśli sądy zasądzą odszkodowanie, to oczywiście Kościół się temu podporządkuje. Najwyraźniej chodziło o to, by dziennikarze...

3301

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]