Reklama

Odkrycie starożytnej bazyliki diakonis

Odkrycie starożytnej bazyliki diakonis

22.11.2021
Czyta się kilka minut
A

Archeologowie nie spodziewali się natrafić na stanowisku Ashdod-Yam na kościół, a już na pewno nie na największą bizantyjską bazylikę odsłoniętą dotąd na terenie Izraela. W starożytności istniało tu Azotos Paralios, duże miasto widoczne na mozaikowej mapie z Madaby (VI w.).

Odkrycie zwraca uwagę z dwóch powodów. Po pierwsze, grobowce, które umieszczono w nawach, zostały użyte ponownie. W VI w. bezładnie wrzucono do nich ciała, co wskazuje na pochówki z czasu zarazy i pokrywa się z informacjami o wielkiej epidemii z czasów cesarza Justyniana, na którą dotąd nie było wielu archeologicznych dowodów.

Ale co bardziej intrygujące, w bazylice znajduje się bardzo wiele inskrypcji odnoszących się do posługi diakonis. Niektórzy badacze nazwali wręcz ten kościół „bazyliką diakonis”. Napisy dotyczą m.in. świętej matki Sofronii, diakonisy Teodozji, Gregorii i Severy. Niby nic nowego, bo wiemy, że w starożytności w wielu miejscach posługiwały diakonisy – ale ponieważ obecnie trwają debaty nad ich dokładną rolą, warto z zainteresowaniem przyglądać się badaniom bazyliki z ­Ashdod-Yam. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Teolożka i publicystka a od listopada 2020 r. felietonistka „Tygodnika Powszechnego”. Zajmuje się dialogiem chrześcijańsko-żydowskim oraz teologią feministyczną. Studiowała na Papieskim...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]