Reklama

Ładowanie...

Odeszła Tina Turner. Kobieta, która zmieniła zasady gry. Głos, który topił winyle

25.05.2023
Czyta się kilka minut
Nikt nie wierzył w Tinę bez Ike’a, nawet gdy David Bowie wpadł z wizytą do wytwórni Capitol, mówiąc: „Macie u siebie moją ulubioną artystkę”. Turner miała wtedy trzydzieści siedem lat i kilkadziesiąt centów w gotówce. Niedługo potem była już królową rock’n’rolla.
EAST NEWS
P

Przez sześć dekad kariery zasłużyła na miejsce w gronie najwybitniejszych. Nie znamy świata bez niej, bo przecież Tina była „zawsze”. Słynna wokalistka zmarła w środę w Küsnacht po długiej chorobie. Miała osiemdziesiąt trzy lata.

Zapytana w swoim ostatnim, opublikowanym w kwietniu wywiadzie o to, jak chciałaby być zapamiętana, odpowiedziała dziennikarce „Guardiana”: „Jako Królowa Rock’n’rolla. I kobieta, która pokazała innym kobietom, że nie ma nic złego w pragnieniu odniesienia sukcesu na własnych warunkach”.

Oklaski Elvisa i przemoc Ike’a

Tina Turner długo czekała na możliwość życia na własnych warunkach. Była niechcianym, porzuconym przez rodziców dzieckiem, wychowywanym przez surowych dziadków. Pracowała fizycznie od najmłodszych lat, chciała zostać pielęgniarką. Wszystko zmienił wieczór w jednym z klubów muzycznych. Spontanicznie sięgnęła po mikrofon i...

14623

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]