Reklama

Od drugiego ołtarza

Od drugiego ołtarza

19.06.2017
Czyta się kilka minut
W Boże Ciało słuchamy Ewangelii o Jezusie karmiącym głodnych. Idziemy od Eucharystii, która rozpoczęła nasze święto, do Eucharystii, która zostanie odprawiona po procesji.
C

Co się dzieje w połowie tej drogi? „Jezus wziął siedem chlebów, odmówił dziękczynienie, połamał i dawał uczniom, aby je rozdzielali”.

Znamy te słowa z liturgii. Zwykle wysłuchujemy ich na kolanach. Z pełną koncentracją. Na najświętszym obrzędzie. Ale tu nie odnoszą się do liturgii. Nie stanowią opisu celebracji. Odnoszą się do nakarmienia głodnych. Czy jest w nas ta sama uważność? To samo skupienie? Takie samo przejęcie?

„Odmówił dziękczynienie” (grec. eucharistésas). A więc: jesteśmy z Jezusem na eucharystii – nie w wieczerniku na dostojnej celebracji. Daleko od wieczernika. W świecie. Nie na liturgii – na pustkowiu, z czterema tysiącami głodnych.

Między jedną a drugą Mszą trwa eucharystia. Łamanie chleba. Nie sakramentalnego. Powszedniego.

Eucharystii nie da się zamknąć, zredukować do liturgii. Jezusa nie da się zatrzymać jedynie w świecie...

3217

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]