Reklama

Oczy szeroko zwrócone

Oczy szeroko zwrócone

15.01.2007
Czyta się kilka minut
Od wielu moich świeckich przyjaciół wiem, że po dramatycznych wydarzeniach ostatnich dni trudno im wejść do parafialnej świątyni. Jakiego nauczyciela prawdy tam spotkam? - pytają. Wyobrażam sobie, że także moim braciom kapłanom nie było łatwo w tych dniach stawać za ołtarzem lub na ambonie. W obliczu tzw. opinii publicznej wszyscy trochę spokornieliśmy, w sposób namacalny doświadczając, że ludzie patrzą na nas i oceniają nasze życiowe aspiracje i wybory.
W

Według św. Łukasza, gdy Jezus pojawił się w bożnicy swojego rodzinnego miasteczka, oczy wszystkich były w nim utkwione. Nie bez przyczyny. Swoim zachowaniem prowokował, nie pozwalając nikomu pozostać obojętnym. Młody, zaledwie trzydziestoletni Prorok, wcześnie zebrał grono uczniów złożone po części z dawnych towarzyszy Jana Chrzciciela. Spektakularnie przemienił wodę w wino, uzdrowił kilka osób. W synagodze zachowywał się, jakby był u siebie w domu. Nie poprosił chazana o pozwolenie na zabranie głosu, ale sam powstał, aby czytać. Co więcej, to On zdecydował, co będzie czytane. Wybrał tekst proroctwa Izajasza, tak dobrze znany Żydom, że od dawna nie zauważali jego znaczenia. Dopiero Jezus nadał mu nowy sens, czyniąc ze słów Izajasza swój pięciopunktowy "program duszpasterski", którego najważniejszym punktem było głoszenie Roku Łaski, nadzwyczajnego roku jubileuszowego, kiedy...

2710

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]