Reklama

Ochrona środowiska

Ochrona środowiska

14.07.2009
Czyta się kilka minut
"Caritas in veritate" jest pod wieloma względami dokumentem ciekawym, noszącym na sobie ślady pracy wielu rąk. Jest to próba otwarcia nowej dyskusji o "ekonomii komunii"; próba potencjalnie owocna i niewątpliwie interesująca. Jednak język użyty w encyklice jest niejasny - i w pewnych przypadkach niespójny - więc można się zastanawiać, czy ta słabość nie odbije się negatywnie na poziomie dyskusji wokół problemów poruszonych przez papieski dokument.
C

Co natomiast nie jest w tekście ani niejasne, ani niespójne, to połączenie obrony prawa do życia od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci i idei społecznej sprawiedliwości w nauczaniu Kościoła. Międzynarodowe środki masowego przekazu, próbując skonfliktować katolików opowiadających się "za życiem" z katolikami kładącymi nacisk na "społeczną sprawiedliwość", uzyskały niestety wpływ na sprawy wewnątrzkościelne. Teraz jednak to zjawisko powinno zaniknąć. Jak w "Evangelium vitae" argumentował Jan Paweł II: obrona życia przez Kościół zasadza się na podstawowych zasadach sprawiedliwości, które można racjonalnie poznać, na zasadach, które pomagają ustanowić fundament prawdziwej demokracji. Benedykt XVI potwierdza tę linię rozumowania, wzmacnia ją, a nawet stosuje do poszukiwania uzasadnienia dla nowego ruchu ekologicznego, który broni zarówno "środowiska człowieka", jak i ...

2319

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]