Reklama

Zajadłość teologiczna

27.04.2010
Czyta się kilka minut
List otwarty do Hansa Künga: Powinien Pan Papieża publicznie przeprosić za to, co obiektywnie mówiąc jest kalumnią, opartą - da Bóg - częściowo na ignorancji.
George Weigel /fot. Tomasz Żurek / Inimage
D

Doktorze Küng!

Półtorej dekady temu jeden z Pańskich dawnych kolegów z grona młodszych postępowych teologów na Soborze Watykańskim II powiedział mi o przyjacielskim ostrzeżeniu, jakiego Panu udzielił na początku drugiej sesji tego zgromadzenia. Ten wybitny biblista i orędownik chrześcijańsko-żydowskiego pojednania wspomina, że podczas tamtych burzliwych dni jeździł Pan po Rzymie jaskrawoczerwonym kabrioletem Mercedesa, co było według niego jednym z owoców komercyjnego sukcesu Pańskiej książki "Sobór i zjednoczenie".

Ten motoryzacyjny pokaz Pański kolega odebrał jako nierozważną i niepotrzebną autoreklamę, tym bardziej że Pańskie co bardziej zuchwałe opinie oraz talent do wygłaszania chwytliwych medialnie sformułowań (które z czasem doczekały się nazwy sound-bites) już wtedy jeżyły włosy na głowach i zdumiewały Kurię Rzymską.

...

14928

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]