Reklama

Zajadłość teologiczna

Zajadłość teologiczna

27.04.2010
Czyta się kilka minut
List otwarty do Hansa Künga: Powinien Pan Papieża publicznie przeprosić za to, co obiektywnie mówiąc jest kalumnią, opartą - da Bóg - częściowo na ignorancji.
George Weigel /fot. Tomasz Żurek / Inimage
D

Doktorze Küng!

Półtorej dekady temu jeden z Pańskich dawnych kolegów z grona młodszych postępowych teologów na Soborze Watykańskim II powiedział mi o przyjacielskim ostrzeżeniu, jakiego Panu udzielił na początku drugiej sesji tego zgromadzenia. Ten wybitny biblista i orędownik chrześcijańsko-żydowskiego pojednania wspomina, że podczas tamtych burzliwych dni jeździł Pan po Rzymie jaskrawoczerwonym kabrioletem Mercedesa, co było według niego jednym z owoców komercyjnego sukcesu Pańskiej książki "Sobór i zjednoczenie".

Ten motoryzacyjny pokaz Pański kolega odebrał jako nierozważną i niepotrzebną autoreklamę, tym bardziej że Pańskie co bardziej zuchwałe opinie oraz talent do wygłaszania chwytliwych medialnie sformułowań (które z czasem doczekały się nazwy sound-bites) już wtedy jeżyły włosy na głowach i zdumiewały Kurię Rzymską.

...

14928

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]