Reklama

Ocalony kierunek zachodni

Ocalony kierunek zachodni

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Od prawie dwóch dekad Unia Europejska odrabia "lekcję bałkańską". Mimo ogromnego wysiłku, miliardów euro i niekończących się negocjacji politycznych sytuacja na obszarze byłej Jugosławii jest daleka od stabilizacji.
P

Postępy w odbudowie Bośni czy Kosowa osiągane są w bólach, a dzisiejszy kruchy ład opiera się bardziej na zamrożeniu i kontroli lokalnych napięć niż na ich skutecznym wygaszaniu. Nadzieje na uzyskanie członkostwa w Unii są bodaj jedynym skutecznym w dłuższej perspektywie narzędziem nacisku samej Wspólnoty na państwa regionu. Z kolei dla prozachodnich elit politycznych w Serbii, Bośni czy Kosowie perspektywa akcesji jest istotnym czynnikiem legitymizującym ich wysiłek reformatorski.

Zależność między rozszerzeniem Unii a trwałą stabilizacją Bałkanów zachodnich jest źródłem poważnego dylematu, o którym mogliśmy się przekonać w zeszłym tygodniu, gdy uwaga większości stolic europejskich skierowana była w stronę Serbii. Ewentualna przegrana ubiegającego się o reelekcję prezydenta Borysa Tadicia i zwycięstwo Tomislava Nikolicia z Serbskiej Partii Radykalnej byłoby...

2945

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]