Reklama

Obywatelskie prawa w hibernacji

Obywatelskie prawa w hibernacji

07.09.2020
Czyta się kilka minut
K

Kiedy będą Państwo brali do ręki ten numer „Tygodnika”, w strukturze państwa zaświeci poważna dziura – kadencję Rzecznika Praw Obywatelskich skończy Adam Bodnar. Jako jego następczynię kilkaset organizacji pozarządowych popiera Zuzannę Rudzińską-Bluszcz, jedyną dotąd zgłoszoną Sejmowi kandydatkę, której doświadczenie (m.in. z pracy w biurze RPO) i kompetencje są w pełni zgodne z funkcją, do której aspiruje. Nie usłyszała ona nawet definitywnego „nie” ze strony obozu władzy (a na razie nie wygląda, żeby główne partie opozycji z jej poparcia chciały uczynić swój priorytet).

PiS musi najpierw dojść sam ze sobą do ładu: kogo, jak i czy w ogóle mianować (szybka ścieżka jest wykluczona, bo sejmowego nominata musi potwierdzić Senat). Bodnar z pewnością nie spędzi tego – być może wielomiesięcznego – okresu przejściowego bezczynnie, ale nie ma się z czego cieszyć: takie tymczasowe trwanie jest wymownym sygnałem, w jakim poważaniu znajduje się obecnie obywatel jako podmiot władzy. ©℗


Adam BODNAR: W mojej pracy widzę bardzo wyraźnie, że na potępianiu „ideologii” cierpią konkretni ludzie. Podejmują próby samobójcze, cierpią psychicznie, bywają fizycznie prześladowani, emigrują.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Zawodu dziennikarskiego uczył się we wczesnych latach 90. u Andrzeja Woyciechowskiego w Radiu Zet, po czym po kilkuletniej przerwie na pracę w Fundacji Batorego (program pomocy dla...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]