Reklama

Obywatel wodzony na pokuszenie

Obywatel wodzony na pokuszenie

27.11.2005
Czyta się kilka minut
Powołanie Centralnego Urzędu Antykorupcyjnego to przejaw myślenia magicznego: powołamy super-urząd, poradzimy sobie z korupcją. Co też ważne, inicjatywa wygląda bardzo spektakularnie. W przeciwieństwie np. do żmudnego reformowania prokuratury, która z natury urzędu powinna walczyć z korupcją.
O

Od lat rozróżnia się dwa rodzaje korupcji: administracyjną i polityczną. Do pierwszej dochodzi wówczas, gdy łapówkę bierze lekarz przed operacją, pracownik sądu, by czekanie na wypis z ksiąg wieczystych nie przedłużało się nadmiernie, czy też urzędnik samorządu dla wydania zezwolenia przed rozpoczęciem budowy. Z tą może mieć do czynienia każdy z nas. A im gorzej państwo i jego służby wypełniają swoje funkcje, tym większe przyzwolenie na to, by się do niej uciekać.

Dla świadomości społecznej o wiele bardziej demoralizująca jest jednak korupcja polityczna, która de facto jest zawłaszczaniem państwa. To siła nieformalnych układów, wpływających na kształt ustawy czy funkcjonowanie instytucji państwowych, która okazuje się skuteczniejsza od prawa. Przykład z góry działa jak glejt przyzwalający na posługiwanie się korupcją dla załatwienia drobnych spraw....

12726

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]