Reklama

Obudźmy się

Obudźmy się

04.12.2007
Czyta się kilka minut
Parę miesięcy temu jeden z moich przyjaciół, ksiądz zatroskany o przyszłość chrześcijaństwa, zapytał mnie, w czym tkwi największa słabość Kościoła. Co gorsza, chciał wiedzieć, jaką receptę poleciłbym na rozwiązanie problemu! Konia z rzędem temu, kto na tak postawione pytanie natychmiast udzieli zadowalającej odpowiedzi. Przez głowę przemknęło mi: nie jestem prorokiem. Coś jednak odpowiedziałem, wysilając się na mądre zdanie. Ale dzisiaj, gdyby ktoś mi zadał takie pytanie na progu Adwentu, odpowiedziałbym tylko: za dużo mieczy, za mało lemieszy, za dużo włóczni, za mało sierpów. Dużo malkontenckiego ziewania. Czas się obudzić!
R

Rozpoczynając nowy cykl czytań liturgicznych, w tym roku bierzemy do rąk Ewangelię według św. Mateusza. Zgodnie ze starożytną tradycją, popartą studiami egzegetów, Mateusz miał napisać swoje dzieło, będąc już starcem. Adresatami jego opowieści o Jezusie byli chrześcijanie nawróceni z judaizmu. Wiek autora jest tutaj ważnym szczegółem, bo wydaje mi się - a z sędziwymi osobami mam często okazję rozmawiać - że człowiek stojący przed otwierającą się bramą życia wiecznego widzi pewne rzeczy ostrzej i ocenia lepiej niż niejeden trzydziesto-, czterdziestolatek. Starzec może i chodzi wolniej, ale idzie z pełną świadomością, że każdy jego krok, każde słowo mogą tu na ziemi być ostatnimi.

"Czuwajcie, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie" - mówi Jezus. Tę zachętę ozdabia dziwną przypowieścią, w której Boga i dzień Pański przyrównuje do złodzieja. Słuchacze...

3019

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]