Reklama

Obojętność jest wśród nas

Obojętność jest wśród nas

12.08.2013
Czyta się kilka minut
„Jesteśmy społeczeństwem, które nie pamięta doświadczenia płaczu, współczucia: globalizacja obojętności” – powiedział Franciszek 8 lipca.
T

Te słowa Franciszek powiedział na wyspie Lampedusa, na którą próbują się dostać uchodźcy z Północnej Afryki. Tysiące osób traci tam życie, bo chciało poprawić swój byt. Wydawać się może więc, że te słowa nie odnoszą się do naszej rzeczywistości. Ale kiedy słyszymy o globalizacji obojętności, oznacza to, że dotyczy ona wszystkich miejsc, gdzie ludzie są obojętni. A obojętni są wśród nas. Pewnie każdemu z nas zdarza się być obojętnym.
Słowa Franciszka przypomniały mi zdarzenie, którego byłem świadkiem. Przy kiosku z wędlinami i mięsem kolejka składała się z kilku kobiet w różnym wieku i jednego mężczyzny, który miał właśnie dokonać zakupu. Podeszła do okienka starsza kobieta poruszająca się z pomocą balkonika. Spytała, czy może o coś zapytać. Dowiedziawszy się, że towar, który chce kupić, jest w asortymencie, ruszyła na koniec kolejki. Mężczyzna zwrócił się do niej, żeby kupiła,...

2294

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]