Reklama

Więcej niż gest

Więcej niż gest

08.07.2013
Czyta się kilka minut
Z pierwszą podróżą poza rejon Rzymu papież Franciszek pojechał na Lampedusę. To znaczący wybór: włoska wyspa na Morzu Śródziemnym jest głównym celem uchodźców z Afryki, zmierzających do europejskiej „ziemi obiecanej”.
Franciszek rozmawia z imigrantami. Lampedusa, 8 lipca 2013 r. Fot. Alessandra Tarantino / AP / EAST NEWS
S

Somalijka Samia Yusuf Omar zajęła ostatnie miejsce w biegu na 200 metrów na olimpiadzie w Pekinie. Tuż przed igrzyskami w Londynie, w kwietniu 2012 r., wykupiła miejsce na łodzi płynącej z grupą nielegalnych imigrantów z Libii do Włoch.
Prawdopodobnie celem Samii była Wielka Brytania, gdzie chciała znaleźć trenera, który przygotowałby ją do występu na londyńskiej olimpiadzie. Być może marzyła o karierze Mo Faraha – urodzonego w Somalii brytyjskiego biegacza, dziś najlepszego długodystansowca na świecie i właściciela tytułu szlacheckiego. Nie wiemy, o czym marzyła, bo jej łódź zatonęła gdzieś na Morzu Śródziemnym. 21-letnia kobieta zginęła bez śladu.
ANONIMOWE MOGIŁY
Ciała niektórych wypluwa morze – najczęściej na Lampedusie, małej włoskiej wysepce, tym najdalej na południe wysuniętym przyczółku Europy. Chowani są przez mieszkańców Lampedusy w...

9379

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]