Reklama

Doktor na peryferiach

Doktor na peryferiach

25.10.2015
Czyta się kilka minut
Nazywam się Pietro Bartolo. Jestem lekarzem i dyrektorem szpitala na włoskiej wyspie Lampedusa. Chcę opowiedzieć o tym, co dla mnie najważniejsze.
Pietro Bartolo (trzeci od lewej) podczas akcji pomocy migrantom na nabrzeżu Lampedusy. Fot. Nino Randazzo
Z

Zdecydowanie za dużo tu widziałem...”

W swoim małym szpitalu na Lampedusie – tej włoskiej wyspie położonej najbliżej afrykańskiego wybrzeża – swoje biurko ustawił obok recepcji. „To po to – mówił niedawno »Tygodnikowi« – aby mieć stały wgląd na tych, którzy szukają tu pomocy”. Doktor Pietro Bartolo za trzy miesiące skończy 60 lat, lecz pamięci mogliby mu pozazdrościć dwukrotnie młodsi. Choć, trzeba przyznać, pamięć to szczególna: dotyczy głównie ofiar i wypadków z udziałem łodzi, którymi na jego wyspę przypływają z Afryki uchodźcy i migranci.

Od 1991 r. do dziś przebadał około ćwierć miliona ludzi – niemal wszystkich, którzy dotarli tu żywi. Dokonał też oględzin kilkuset zwłok. Wprawdzie lekarzem jest od ponad trzech dekad, ale ta właśnie czynność męczy i niepokoi go najbardziej. „Za dużo, zdecydowanie za dużo widziałem tu...

12974

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

kończy 60 lat ale pamięci mogliby mu pozazdrościć... LUDZIE, CO TO JEST 60 LAT??? NIE ROBCIE Z NAS STARUSZKÓW!!!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]