Reklama

Obcy w Wenecji

Obcy w Wenecji

18.07.2006
Czyta się kilka minut
"Wenecja w »Kupcu weneckim« przybrała piękno prostytutki - pisał o dramacie Szekspira Allan Bloom, analizując polityczny kontekst dzieł mistrza ze Stratfordu. W filmowej adaptacji sztuki ten ponury, pozbawiony złudzeń wizerunek mitycznego miasta został zręcznie uchwycony.
Kupiec wenecki
Z

Znalazło się też miejsce na tragiczny, inspirujący do wielu pytań obraz Żyda - wykluczonego z miejskiej społeczności, pogardzanego i karmiącego się pogardą wobec swoich chrześcijańskich "braci".

Shylock:krzywe zwierciadło

Michael Radford, autor filmu "Il Postino", gdzie opowiadał o przyjaźni sycylijskiego wieśniaka z Pablem Nerudą, zajął się sztuką skrzętnie omijaną przez twórców filmowych, a przez Hollywood w szczególności. Śliski od zawsze temat żydowski odstraszał potencjalnych adaptatorów, nierozumiejących zapewne całej złożoności historii Shylocka, Antonia i Porcji, którą przez wieki chętnie postrzegano jako antysemicki pamflet.

Szekspir w istocie odtworzył na kartach swojej sztuki panującą w ówczesnej Wenecji antyżydowską fobię. Nadał jej jednak dystansujący, satyryczny cudzysłów. Opisując wykluczenie,...

7968

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]