Reklama

Oaza na pustyni

Oaza na pustyni

29.02.2004
Czyta się kilka minut
“Jesteśmy dinozaurami - skarżyła się niedawno Martha Argerich. - Gramy dla pięciu procent ludzi, wkrótce nie będzie już dla kogo". Brytyjski krytyk Andrew Clark pisał ostatnio o muzyce klasycznej jako o “wymierającym gatunku". Inny głośny krytyk, Norman Lebrecht, przepowiadał, że “2004 będzie rokiem ostatnim klasycznego przemysłu płytowego...".
D

Dinozaury i Kasandry zapraszamy do Nantes, by zaczerpnęły nieco świeżego powietrza. Lebrecht przekonałby się ze zdumieniem, że na marginesie Szalonych Dni, w ciągu paru dni rozeszło się ponad dwadzieścia tysięcy płyt. Clarka zadziwiłaby skuteczność sugerowanych przezeń remediów: ruszyć wyobraźnią, odnowić sklerotyczną instytucję koncertu, wymyślić niekonwencjonalne strategie, by przyciągnąć młodych i profanów (zapomniał tylko o jednym: edukacja i praca od podstaw). Argerich stwierdziłaby z zaskoczeniem, że nie tylko “jest dla kogo grać", ale że zgoła trzeba uwijać się jak w ukropie, by sprostać zapotrzebowaniu.

Nantes, czyli pomór na Kasandry

Miasto we Francji, w którym “żyje się najlepiej", jak wykazała zeszłoroczna ankieta. Prowincjonalna mieścina, licząca razem z przedmieściami nie więcej niż 400 tysięcy dusz, w której na...

16724

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]