Reklama

O recepcji inności, teologii i zrywaniu jabłek

O recepcji inności, teologii i zrywaniu jabłek

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Czego boi się Paweł Lisicki w myśleniu Karla Rahnera? Jakiego odkrycia, które zburzyłoby mu jego obraz Boga?.
G

Gdyby Pawła Lisickiego zapytać o recepcję dzieł teologów innych niż katolicy (z akcentem na innych), pewnie przeżegnałby się z oburzeniem. Gdyby zaproponować mu to samo z akcentem na teologów, dodałby wszelkie możliwe egzorcyzmy, bo nie dość że innych i jeszcze niekatolickich, to próbujących majstrować przy prawdach oczywistych (a tym jego zdaniem zajmują się teologowie). To jak na “porządnego" katolika zdecydowanie za dużo. Gdyby jeszcze próbować dowiedzieć się, dlaczego tak sądzi (ale po co, skoro pytać nie należy?), pozostałoby się tylko modlić o to, by nie uzyskać obezwładniającej odpowiedzi: bo tak.

Podkreślam zwroty, które układają się w zdanie: “Innych teologów pytać nie należy, bo tak". Zdanie to wydaje się charakteryzować nie tylko myślenie publicysty “Frondy", ale także sposób odnoszenia się do adwersarzy - bo również Rahner jest tu (pośmiertnym)...

7494

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]