Reklama

O recepcji inności, teologii i zrywaniu jabłek

O recepcji inności, teologii i zrywaniu jabłek

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Czego boi się Paweł Lisicki w myśleniu Karla Rahnera? Jakiego odkrycia, które zburzyłoby mu jego obraz Boga?.
G

Gdyby Pawła Lisickiego zapytać o recepcję dzieł teologów innych niż katolicy (z akcentem na innych), pewnie przeżegnałby się z oburzeniem. Gdyby zaproponować mu to samo z akcentem na teologów, dodałby wszelkie możliwe egzorcyzmy, bo nie dość że innych i jeszcze niekatolickich, to próbujących majstrować przy prawdach oczywistych (a tym jego zdaniem zajmują się teologowie). To jak na “porządnego" katolika zdecydowanie za dużo. Gdyby jeszcze próbować dowiedzieć się, dlaczego tak sądzi (ale po co, skoro pytać nie należy?), pozostałoby się tylko modlić o to, by nie uzyskać obezwładniającej odpowiedzi: bo tak.

Podkreślam zwroty, które układają się w zdanie: “Innych teologów pytać nie należy, bo tak". Zdanie to wydaje się charakteryzować nie tylko myślenie publicysty “Frondy", ale także sposób odnoszenia się do adwersarzy - bo również Rahner jest tu (pośmiertnym)...

7494

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]