Reklama

O czekaniu na Boga

O czekaniu na Boga

11.12.2005
Czyta się kilka minut
Jeśli, choćby na krótki jak błyskawica moment, dusza ulegnie i wyrazi swą pełną zgodę, wówczas staje się łupem Boga - pisze Simone Weil. - A skoro stanie się rzeczą bez reszty do Niego należącą, Bóg ją opuszcza. Zostawia ją zupełnie samą. I wtedy ona z kolei musi przebywać, ale po omacku, ów zagęszczony bezmiar czasu i przestrzeni, w poszukiwaniu tego, kogo kocha.
T

Trzy wymiary, w których upływa nam czas, poddane są sile ziemskiego przyciągania; w czwartym wymiarze - wymiarze czasu, siła przyciągania jest siłą tęsknoty. Nasza tęsknota ma najczęściej obraz ludzi kochanych tak bardzo i tak głęboko wpisanych w naszą pamięć i serce, że w wyobraźni zdajemy się ich niemal dotykać. Tęsknota za Bogiem nie ma wymiernych kształtów, bo Bóg jest poza czasem, chociaż to w czasie tęsknimy za Bogiem. Tęsknota za Bogiem jest nieuchwytna, niczego sobie nie wyobraża, nie ogląda po raz kolejny tych samych zdjęć, nie zbiera pamiątek, nie słucha nagrań, nie wpatruje się w słuchawkę telefonu, nie czeka na listy... Tęsknota za Bogiem odwołuje się do chwil, w których wiedzieliśmy ponad wszelką wątpliwość, że jesteśmy kochani, w których to nie my dotykaliśmy Bożej rzeczywistości, ale mieliśmy nieodparte poczucie tego, że to On nas dotyka. Pewnie nie...

5202

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]