Reklama

O czekaniu Boga

O czekaniu Boga

04.12.2005
Czyta się kilka minut
Bóg czeka cierpliwie, ażebym wreszcie zgodziła się go kochać - pisze Simone Weil. - Bóg czeka jak żebrak, który stoi w milczeniu i bez ruchu przed kimś, kto może dać mu kawałek chleba. Czas jest tym czekaniem. Czas to czekanie Boga, który żebrze o naszą miłość. Bóg jest niezmąconym niczym oczekiwaniem.
W

Ważni, zasiadający w stallach i sektorach dla VIP-ów, nie muszą czekać. Bywa, że z upodobaniem celebrują swoją wyróżnioną pozycję. Chcą, żeby ich rozpoznawano i nazywano “ekspertami". A z drugiej strony - długie kolejki odesłanych późnym popołudniem, zmęczonych i szarych petentów pokornie pytających, czy jutro będzie jeszcze można przyjść; znany już na pamięć plakat reklamowy na ścianie poczekalni, dokładnie wymierzona czekaniem powierzchnia podłogi: dwanaście kroków na długość, sześć na szerokość... Nie jestem VIP-em, muszę czekać. Pewnie za drzwiami nagle urosnę, kiedy będę z triumfem opowiadać, że wreszcie udało mi się pomyślnie załatwić tak ważną dla mnie sprawę, ale przed drzwiami się jakoś kurczę, pochylam i jak długo dają mi na odchodnym nadzieję, powtarzam coraz ciszej: “Dobrze, poczekam".

Skurczył się Bóg aż do dziecka i do chleba. Skurczył się aż do...

4890

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]