Reklama

Nowy pragmatyczny świat

Nowy pragmatyczny świat

23.06.2015
Czyta się kilka minut
Jeśli mówimy o przyszłości, to musimy zastanowić się nad jej horyzontem – czy jest nim jedna kadencja, czy pokolenie?
Prof. Grzegorz Kołodko
Prof. Grzegorz Kołodko Fot. Kamila Zarembska
B

By myśleć długookresowo, należy zadać sobie pytanie, dokąd zmierza świat, i pogodzić się, że nie mamy na to zbyt wielkiego wpływu. Stanowimy mniej niż pół procent światowej ludności, a nasze PKB rośnie wolniej niż światowa średnia. Do zachodzących globalnych zmian musimy się umieć dostosować. A jakie wyzwania stoją przed światem? Przede wszystkim zagrożenie ze strony zmian klimatycznych. Ponadto nierówności w podziale dochodów i majątków, które za jakiś czas doprowadzą do buntu ludności przeciwko neoliberalnej ekonomii. Migracje już zaczynają się wymykać spod kontroli, a państwa narodowe nie potrafią nad tym zapanować. Co więcej, istnieje znaczne ryzyko nawrotu kryzysu gospodarczego. Nie sposób pozytywnie ocenić próby okiełznania go. Nie wynaleźliśmy alternatywy dla kapitalizmu. Jedyne, co możemy zrobić, to uznać, że obok ręki rynku, która nie jest w stanie uporać się z narastającymi problemami, potrzebna jest także ręka państwa. Potrzebujemy zastąpić neoliberalne podejście nowym pragmatyzmem. ©

Prof. GRZEGORZ KOŁODKO z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, jest byłym wicepremierem i ministrem finansów

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]