Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Nowy początek

Nowy początek

17.12.2012
Czyta się kilka minut
Historia o narodzeniu się Człowieka poczętego z kobiety i Ducha Świętego niesie w sobie wieść, iż oto w łańcuchu biologicznych i kulturowych przyczyn i skutków, w który jesteśmy uwikłani, pojawiła się wyrwa.
Fot. Manca Juvan / CORBIS
W

Wszystkim, którzy Je przyjęli, dało zdolność, by się stali dziećmi Boga, wierzącymi w Imię Jego – tymi, którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli człowieka, ale z Boga się narodzili. A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. (J 1, 12-14)

Biblijna antropologia nie zna platońsko-kartezjańskiego podziału na duszę i ciało. Powiedzenie, że mam ciało, byłoby w języku Pisma Świętego niezrozumiałe. Po prostu: jestem ciałem. Być ciałem to być uwikłanym. Po pierwsze, w sieć powiązań biologicznych. Potrzebuję snu i jedzenia. Niskie ciśnienie nie pozwala mi myśleć jasno.

Jak przemożny wpływ na moje zachowanie – wywierany poniżej progu świadomości – ma DNA odziedziczone po przodkach! Socjobiologowie i psychologowie ewolucyjni dowodzą, że najlepszym wyjaśnieniem niemal wszystkich ludzkich działań jest mechanizm służący temu, by geny (i to nawet nie tyle nasze...

10393

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]