Reklama

Nowe życie Międzymorza

Nowe życie Międzymorza

31.01.2016
Czyta się kilka minut
Region Europy Środkowej nabiera znaczenia w polskiej polityce, a idea sojuszu państw między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym znów jest nośna. Czy jest realna?
Prezydent Andrzej Duda i zespół ludowy Sołonczanka podczas spotkania z rumuńską Polonią. Bukareszt, listopad 2015 r. Fot. Jacek Turczyk / PAP
B

Budowa silnego sojuszu tzw. Międzymorza – to dla Prawa i Sprawiedliwości, a zwłaszcza dla otoczenia prezydenta Andrzeja Dudy, kluczowy pomysł na miejsce Polski w Europie.

W miniony piątek, podczas debaty o polskiej polityce zagranicznej, minister Witold Waszczykowski wyraźnie podkreślał szczególne położenie Polski, która łączy „szeroko pojęty region Morza Bałtyckiego i Europę Środkową z państwami bałtyckimi po Morze Adriatyckie”. Region ten, zdaniem ministra, powinien stać się obszarem większej aktywności polskiej polityki, zaś celem ma być budowa sojuszu obronnego, wzmacnianie więzi gospodarczych, a nawet stworzenie „nowej tożsamości regionalnej w ramach Unii Europejskiej”.

Idea zyskuje też na popularności w kręgach intelektualnych, głównie związanych z centroprawicą (choć nie tylko). Powszechna jest opinia, że poprzedni rząd zaniedbał ten region.
 

...

14056

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]